Велесові Святки – таємничі дні, присвячені Богу Велесу

Слов'янське свято Велесових Святок настає взимку після дня Коляди. Велесові Святки поділяють на Великі та Малі. Великі Велесові Святки тривають дванадцять ночей, Малі – удвічі коротші, лише шість ночей. Традиційно Велесові Святки – час для магічних обрядів і ворожінь. Обряди на Великі та Малі святки розрізняються, як і інші традиції цих свят, зберігається лише загальна традиція шанування Бога Велеса у дні святок.

 

Дати Велесових Святок

Є два способи відліку днів Великих Велесових Святок: З 25 грудня до 6 січня. У цьому випадку дні Велесових Свят рахують від свята Коляди. Коляда приходить у найдовшу ніч року, 21 чи 22 грудня. Але цієї ночі святкують лише волхви, миряни святкують з 25 грудня, з цього дня починають і відлік дванадцяти ночей Великих Велесових Свят. З 6 січня до 19 січня. Дванадцять ночей, що закінчуються святом Водокрес, 19 січня. За повір'ями, навії ходять землею до самого Водокреса, саме тому Велесовими Святками називають 12 ночей до цього свята. Традиція відліку дат Великих Велесових Свят залежить від місцевості. Однак старожили зазначають, що молодь святкувала найчастіше не всі дванадцять ночей, а п'ять-шість днів. Дорослі чоловіки та дружини святкували ще менше: три-чотири дні – після чого поверталися до праці. Малі Велесові Святки завжди припадають на шість ночей з 4 лютого по 10 лютого. Малі Велесові Святки, які ще називають Вовчими Святками, закінчуються днем ​​Велеса, який святкують 11 лютого.

 

Традиції святкування Великих Велесових Св’ят

Слов'янські міфи кажуть, що у Великі Велесові Святки стираються кордони між світами. Сам Велес, Бог Трьох Світів, тримає двері між Яв'ю та Нав'ю. Тому нині вулицями сіл ходять духи. Духи Предків, що пішли в Навь, допомагають, підказують, до них звертаються в ворожінні. Але є й наві: шилікуни, святочниці та інші злі духи. Від них намагаються убезпечитися: надягають маски ряжених, поруч себе окреслюють захисне коло кочергою. На Великі Велесові Святки молодь збирається у хаті, яку викуповують заздалегідь, як правило, у вдови. Кожен приносить частування, скіпки і дрова для печі. На свято неодмінно гарно вдягалися. Часто починаючи із Зимового Яру (6 грудня) дівчата шили вбрання, в яких пізніше гуляли на святкові вечори.

Традиції велесових святок.

 В день Велеса на святкову вечірку приходять і ряжені. Ряджені ходили «артілью» у кілька людей. Найчастіше кілька ряжених вели головного учасника вистави. Дійство так і називалося «козу водити», «ведмедя водити», «небіжчика водити». Ряджені заходили за ніч у кілька хат, де збиралася молодь. На Великі Велесові Святки часто перевдівалися в покійника, символічно зображуючи душі, що прийшли зі світу Наві. Ряджені часто жартували, бешкетували. Ряжений у ведмедя чи чорта мазався сажею і намагався забруднити дівчат, що прийшли на вечірку, а у ряженого смертю могла бути при собі невелика голка: він несподівано «вставав з труни» і починав легенько колоти голкою тих, кого зможе наздогнати. Ряжені на Велесові Святки часто співали пустотливі пісні і жартували, щоб відігнати лихо:

Ворожіння на Великі Велесові Святки

На Великі Велесові Святки неодмінно ворожили. Передбаченнями у чарівні святкові вечори займалися всі: не лише молодь, а й старші  чоловіки та жінки у сім'ї. Глава сім'ї виясняв, чи буде добрим урожай, яким буде здоров'я домочадців, чи народяться діти наступного літа. Проте, найчастіше ворожили молоді дівчата, питаючи про майбутнє заміжжя. Слов'янські ворожіння на Великі Велесові Святки вважалися особливо точними, але вимагали обережності. Дівчата збиралися в хаті чи натопленій лазні неодмінно непарним числом. Кочергою або лучиною, що ворожать, креслили обережне коло, розпускали коси і знімали прикраси. Способів ворожіння було багато: на свічках, на воску, на зерні. Окремо виділялися підблюдні ворожіння, для яких кожна дівчина клала у блюдо особливий предмет, а подруги співали пісню – на якому рядку дістануть предмет, який належить дівчині, то й справдиться.  В іншому варіанті підблюдного ворожіння в чашу складали різні предмети: золоте та мідне колечко, вугілля, колосок. Залежно від того, який предмет витягли на ім'я дівчини, тлумачили прогноз на рік. Знак Велеса - Ведмежа Лапа, день Велеса, «Велесові святки»

Традиції Малих Велесових Святок

На Малі Велесові Святки звертаються до Велеса як до покровителя тварин на домашньому подвір'ї.

Дні з 6 по 10 лютого називають інакше Вовчі Святки, у ці дні вовки грають весілля. На відміну від Великих Велесових Свят це свято більше для серйозних обрядів: захисту двору, будинку, худоби, ніж для веселих гулянь. Кожен день Малих Велесових Святок носить свою назву:

4 лютого приходить Велес Студений.

5 лютого Велес Коров'ятник, у народі інакше Агафія Коров'ятниця (християнська назва свята). За повір'ями, цього дня Малих Велесових Свят по селах ходить коров'яча смерть, жінки проводять обряд її вигнання.

6 лютого день Велеса Телятника. З цього дня народжуються телята. Проводять обряди, щоб корови народили міцних телят, наприклад, обкурюють хлів травами з чебрецем.

7 лютого Велес Лукавий.

8 лютого Велес Серповидець, з цього дня починають готувати серпи та інші інструменти до літа.

9 лютого Велес Житний Дід. Наближається закінчення зими, у цей день плетуть ноги на нове літо.

10 лютого Велес Зимобор. Останній день Малих Велесових Святок, після якого настає День Велеса, а зима йде на спад.

 

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити