Макошина п’ятниця

Макош - Велика Богиня Долі, якій здавна поклонялися слов'яни. Праматір всього живого роду, священне жіноче начало. Дружина Перуна. Вона пряде нитку життя окремих людей і вплітає її в загальний візерунок єдиного полотна всього людства.

Нитки в клубки їй мотають Доля та Недоля. «Буде так, як Макош зав'язала», - говорили наші пращури. З нею, як пряхою Доль, пов'язана північна магія Наузів, веретена, вишивки. Макош - захисниця всіх жінок: матерів, дружин, породіль, юних дівчат. Її вважали Богинею,  яка оберігає сімейні узи, покровителькою жіночих ремесел - ткацтва, прядіння, вишивання.

Вважалося, що Макош допомагає тим, в чиєму серці панує любов, доброта, милосердя, прагнення допомогти, зрозуміти, пізнати, але могла і відвернутися від тих, чиї помисли нечестиві, хто загруз у злих намірах і діяннях.

 

Богиню шанували і славили, проводили обряди, підносили дари. Всього на рік припадає 12 Макошиних п'ятниць. Найважливішою з них вважається 10-а п'ятниця Макоши - остання п'ятниця жовтня (Макошине Стрітення). Осіннє Макошшя починається з 9-ї п'ятниці, в яку раніше жінки робили повний цикл річних робіт – м’яли льон, пряли, білили та ткали. У цей час уже завершувалися основні польові роботи, починався сезон зимових «вечорниць».

 

Читайте також: Богиня Макош

Додати коментар

Захисний код
Оновити