Великими Велесовими Святками називають дванадцять ночей до Водокресу.  Виходить час свята з 7 по 19 січня. Іноді сюди приписують ще час з самого свята Коляди, сонячного перелому. Обряди в кінці грудня схожі з Велесової Святками: ритуали передбачення, гуляння ряджених. Однак, чарівним часом віддають перевагу саме дванадцять ночей. Називають свято Велесова Святки, тому що нині Велес тримає відчиненими двері між світами. Тому обряди на Велесові Святки особливо дієві, ворожіння точні. Однак, разом з душами Предків, які підказують, допомагають, направляють, на Велесові Святки приходять в світ Яви нечисті духи: шелікуни, святочниці, вогненний змій і інші страшні істоти. Від них і захищають на Велесові Святки ритуали, що проводяться повсюдно.

 

Велесові Святки: ритуали гадання

Гадали, найчастіше, молоді дівчата, які бажали дізнатися про Судженого-рядженого. Однак, проводити на Велесові Святки ритуали ворожіння не чуже і хлопцям, чоловікам  та  жінкам. Кажуть, весь час, поки йдуть Велесові Святки, ритуалом може стати звичайна дія. Наприклад, ложка, що впала зі столу, вважалася поганим знаком, особливо якщо впала розгорнутою  поглибленням вниз, таку ложку не можна було піднімати  і продовжувати трапезу. Для обряду ворожіння на Велесові Святки особливі правила відали. Збиралися для ворожіння в порожній хаті, але частіше в натопленій лазні. В обряді ворожіння брало участь неодмінно непарне число осіб: три, п'ять або сім. Прийти в хату намагалися до заходу сонечка, а обряд передбачення починався, коли стемніє. Дівчата на Велесові Святки в ритуалі гадання розпускали волосся, одягали чисті білі сорочки без пояса, знімали обереги і металеві прикраси. Креслили обережне коло кочергою або обгорілої лучиною: виходити за коло не дозволялось до самого закінчення обряду.

Велесові Святки: ритуал проводів святок

Перед Водокресом  проводили обряди проводів Велесових Святок, замикаючи двері між світами. Господині збирали солому, що лежала на підлозі в хаті, де проводили раніше святочні вечірки та гадання, і спалювали її. Таку солому можна було збирати на протязі всіх Велесови Святкок, тільки в останній день її виносили з хати. Проводили обряд вигнання нечисті: коли тільки в своєму будинку, коли всім селом. Проганяли шелікунов, святочниць та інших духів шумом, розмахували кочергою і важкою сковородою, стукали в сковороду. В хаті особливо старалися вигнати нечисть з кожного кута, б'ючи по повітрю кочергою. Збереглися описи обряду вигнання сестер-лихоманок, духів хвороб. На Велесові Святки ритуал вигнання хвороб проводила бабуся-знахарка або повитуха. Знахарка на ранковій зорі мила одвірок сіллю, золою та вугіллям, після чого витирала чистим рушником. Обряд намагалися зберегти в таємниці, особливо від чоловіків, які не повинні були бачити ритуального дійства.

Додати коментар

Захисний код
Оновити